لوله پلی اتیلن کراس لینک (پیوند صلیبی)

لوله پلی اتیلن کراس لینک A PEX:پلی اتیلن صلیب پیوند ، معمولا به صورت مختصر PEX یا XLPE خوانده می شود، یک شکل از پلی اتیلن که به صورت صلیبی لینک شده است. و به فرم یک لوله در آمده است و عمدتا در ساخت خدمات سیستم های لوله، سیستم های گرمایش و سرمایش تابشی hydronic، لوله کشی آب، داخلی، و عایق های فشار قوی (ولتاژ بالا) کابل های برق استفاده می شود. همچنین برای گاز طبیعی و برنامه های کاربردی نفتی دریایی، حمل و نقل مواد شیمیایی، حمل و نقل و فاضلاب و دوغاب استفاده می شود.
در قرن 21، PEX  به یک جایگزین مناسب برای پلی وینیل کلرید (PVC)، پلی وینیل کلرید کلر (CPVC) یا لوله مس برای استفاده به عنوان لوله های آب مسکونی تبدیل شده است. محدوده اندازه لوله PEX  آنها از اندازه امپریالیستی از 4/1 اینچ تا 4 اینچ تشکیل شده است، اما به طور گسترده در اندازه های 1/2 اینچ، 3/4 اینچ و 1 اینچ می باشد نیزاستفاده می شود. [1] متریک PEX است به طور معمول در اندازه های 16 میلی متر، 20 میلی متر، 25 میلی متر، 32 میلی متر، 40 میلی متر، 50 میلی متر و 63 میلی متردر دسترس است.


خواص:تقریبا تمام لوله PEX برای لوله  پلی اتیلن هایی که از چگالی بالا (HDPE) استفاده می کنند ساخته شده است. لوله PEX  به صورت صلیب پیوند شده زنجیروار در ساختار پلیمر تشکیل شده است، تغییر قابلیت نرمش در اثر حرارت به گرماسخت شده. صلیب پیوند شده در طول و یا بعد از خروج لوله انجام می شود. درجه مورد نیاز از ارتباط متقابل، با توجه به استاندارد ASTM F876، بین 65 و 89 درصد می باشد.
یک درجه بالاتر از ارتباط متقابل می تواند در شکنندگی و تنش ترک خوردگی از مواد در حالی که یک درجه پایین تر از ارتباط متقابل می تواند به محصول با خواص فیزیکی ضعیف تر منجر شود.
اتصال عرضی بهبود خواص پلیمر پایه. در دمای بالا می شود و با قدرت کافی برای 120-150 ° C با کاهش خزش نگهداری می شود، گرایش به جریان. مقاومت شیمیایی با مقاومت در برابر انحلال افزایش یافته است. خواص در دمای پایین افزایش می یابد. تاثیر و استحکام کششی با مقاومت در برابر خراش و مقاومت در برابر شکستگی  افزایش یافته است.
تقریبا تمام ترکیبات پلی اتیلن صلیب شده بصورت لینک (XLPE) برای سیم و کابل برنامه های کاربردی بر اساس [دانسیته پایین پلی اتیلن] LDPE است. کابل-عایق XLPE یک امتیاز حداکثر دمای هادی 90 درجه C و رتبه اضطراری تا 140  C، بسته به استاندارد استفاده می شود. آنها یک هادی اتصال کوتاه با دمای 250   وجود دارد. XLPE دارای خواص دی الکتریک عالی است و آن را برای متوسط ولتاژ 10 تا 50 کیلو ولت AC و ولتاژ بالا کابل تا 380 کیلو ولت AC ولتاژ، و چند صد کیلو ولت DC. ایجا می کنند.
تغییرات متعدد در ساختار پلیمر عمومی را می توان به حداکثر رساندن بهره وری در طول فرایند تولید منجر کرد. برای کاربردهای ولتاژ متوسط، واکنش را می توان به طور قابل توجهی افزایش داد. این نتایج در خط سرعت های بالا، در مواردی که محدودیت در هر دو عمل آوری یا فرایندهای خنک کننده در حرارت زیاد مستمر (CV) لوله های مورد استفاده به لینک متقابل که عایق هستند نصب می شود.
عایق XLPE می تواند با محدود کردن میزان محصول گازهای تولید شده در طول فرآیند ارتباط متقابل این به ویژه برای کابل ولتاژ بالا و برنامه های کاربردی و کابل با ولتاژ فوق العاده بالا اصلاح شود.
روش های آماده سازی:
اولین مواد PEX در سال 1930، توسط تابش لوله اکسترود شده با پرتو الکترونی آماده شد. روش پردازش پرتو الکترونی در سال 1970 امکان پذیر شده بود اما هنوز هم گران قیمت بود. در سال 1960 انگل ارتباط متقابل توسعه داده شد. در این روش، یک پراکسید با HDPE قبل از اکسترودر مخلوط، ارتباط متقابل ذهن در طی عبور از پلیمر مذاب از طریق یک قالب طولانی گرم می شود. در سال 1968، این روند با استفاده از Sioplas سیلان، به ثبت رسید و پس از آن یکی دیگر از فرایند مبتنی بر سیلان، Monosil، در سال 1974 انجام شد.

مواد اولیه:
پودر XLPE در دورانی قالب ریزی و سازه در یک کارخانه استفاده می شود.
طبقه بندی
شمال امریکا
مواد مورد استفاده در لوله های PEX در شمال امریکا توسط طبقه بندی سلول ها که در استاندارد ASTM، که رایج ترین آنها ASTM F876 است تعریف شده است. طبقه بندی سلول برای PEX شامل 0006، 0008، 1006، 1008، 3006، 3008، 5006 و 5008، که رایج ترین آنها 5006. طبقه بندی 0306، 3306، 5206 و 5306 نیز رایج است، این مواد شامل مسدود کننده اشعه ماوراء بنفش و / یا مهار کننده برای محدود مقاومت در برابر UV. ، NSF و محصول CSA استاندارد می باشد.
 در میان آنها F876 استاندارد ASTM فوق و همچنین F877، استاندارد در شمال امریکا محصولات لوله PEX به ASTM تولید NSF NSF بین المللی 14 و 61 NSF ("NSF-PW")، و انجمن استانداردهای کانادا استاندارد B137.5، که لوله های آزمایش، گواهی و فهرست شده است.
اروپا
در استانداردهای اروپایی سه دسته بندی به عنوان PEX-A، ب، و ج اشاره وجود دارد.
EX-A (PE-XA، PEXa)
PEX-A است با استفاده از روش پراکسید (انگل) تولید می شود. این روش  "گرم" ارتباط متقابل، بالاتر از نقطه ذوب بلور انجام می شود. با این حال این روند کمی طولانی تر از دو روش دیگر به عنوان پلیمر است که در دما و فشار بالا برای مدت طولانی در طی فرایند اکستروژن نگه داشته شود. اوراق قرضه کراس لینک بین اتم های کربن است.
PEX-B (PE-XB، PEXb)
 در این روش، ارتباط متقابل در یک فرایند پس از اکستروژن ثانویه انجام می شود، تولید کراس لینک بین یک عامل اتصال عرضی صورت می گیرد. این فرایند با گرما و رطوبت شتاب ارتباط مستقیم دارد. اوراق قرضه کراس لینک از طریق تراکم سیلانول بین دو vinyltrimethoxysilane پیوند (VTMS)  تشکیل می شود، اتصال زنجیره های پلی اتیلن با پل CC-سی-O-سی-CC. پس از نصب، PEX-B دارای همان خواص PEX-A. می باشد
PEX-C (PE-XC، PEXc)
PEX-C از طریق الکترون پردازش پرتو، تولید شده در یک فرایند  ایجاد می شود. ارتباط متقابل "سرد" (زیر نقطه ذوب بلور) یکنواخت کمتر، پایین تر درجه ارتباط متقابل از روش انگل آن را فراهم می کند، به خصوص در قطر لوله بیش از یک اینچ (2.5 سانتی متر). وقتی که این فرایند به خوبی کنترل نمی شود، لایه بیرونی لوله ممکن است شکننده باشد. با این حال، تمیزترین روش سازگار با محیط زیست از  از گذشته تاکنون است، چرا که این مواد شیمیایی با استفاده از تنها الکترون های پر انرژی به تقسیم پیوندهای کربن-هیدروژن و تسهیل ارتباط متقابل می پردازند.
لوله کشی خانه ها
چندین گزارش نشان می دهد که تمامی لوله ها، از جمله این مس دریچه خارجی و همچنین PEX، می تواند از یخ زدگی پشت سر هم PEX در شرایط انجماد جلوگیری کند.

در قرن 20، تولید انبوه لوله کشی تمامی لوله ها از فولاد گالوانیزه ساخته شده است. همانطور که کاربران با مشکلات داخلی ساخت از جمله زنگ زدگی، که باعث کاهش حجم آب در لوله ها می شد برخورد می کردند، این مشکل توسط لوله های مسی در اواخر سال1960 شدحل شد .
مزایای استفاده از PEX در لوله کشی عبارتند از:
• انعطاف پذیری. PEX تبدیل به یک مدعی برای استفاده در لوله کشی آب مسکونی به دلیل انعطاف پذیری بالای است. این می تواند به نوبه خود باعث شود که شعاع  فضا خم، یا جای چرخش با استفاده از مفاصل آرنج گسترده شود. علاوه بر این، می تواند به نوبت کوتاه شعاع، گاهی اوقات با یک بند فلزی پشتیبانی و اداره شود؛
• مسیریابی مستقیم از لوله های. PEX می توانند مستقیما از نقطه نظر توزیع را به یک دستگاه خروجی بدون برش و یا متصل به لوله اجرا کنید. این مسئله موجب کاهش نیاز به مفاصل به طور بالقوه ضعیف و پر هزینه و کاهش افت فشار به علت تلاطم ناشی انتقال شود. از آنجا که PEX انعطاف پذیر است، اغلب ممکن است برای نصب یک خط عرضه به طور مستقیم از منبع آب بهدستگاه تنها با استفاده از یک اتصال در هر پایان آن انجام شود.
• فشار آب بزرگ در لامپ.  فشار آب بیشتری در غرق و دوش و توالت که در آن مورد نیاز است وجود دارد.
•  پایین آوردن هزینه های مواد. هزینه مواد حدود 25 درصد از جایگزین است. یک حساب نشان می دهد که قیمت مس از سال 2002 تا سال 2006. چهار برابر شده بود
• نصب و راه اندازی آسان تر است. نصب PEX بسیار راحت از لوله های مسی است
• قابل اطمینان. نه دچار خوردگی می شود و نه دچار نشت از ناحیه ای
• بدون خطر آتش سوزی در هنگام نصب.در لوله های مس مورد هنگام لحیم کاری با استفاده از مشعل، و خطر شعله و گرما باعث آتش سوزی وجود دارد. اما با PEX عملا هیچ خطر از آتش سوزی وجود ندارد. با این حال،یک حادثه ناگوار در سال 2011 بوجود آمد  که در آن مقامات گمان می برند که شش آتش نشان زمانی که یک آتش ذوب پلاستیک لوله های مسی را خاموش می کردند مجروح شدند، و باعث شد آب به خیس شدن عایق سقف، اضافه کردن وزن بیشتر سقف، که باعث شد  سقف سقوط کند. اما لوله PEX  به هیچ عنوان آتش نمی گیرد. به طور کلی بهتر است که لوله PEX را که بسیار امن تر است را نصب کنید.
• پذیرش راحتی کار توسط شخص لوله کش
• توانایی ادغام PEX جدید با سیستم های مس و PVC وجود دارد.  اتصالات به نوعی است که به سازندگان اجازه می دهد برای پیوستن  یک لوله مسی در یک سر با یک خط PEX در سمت دیگر امکان پذیر باشد،  و همچنین گزینه های زیادی برای کاهش و یا گسترش قطر لوله وجود داشته باشد.
• طول عمر. خواص سودمند PEX طوری است آن را یک نامزد مناسب برای جایگزینی تدریجی لوله های فلزی و قالب گیری تزریقی، به ویژه در برنامه های کاربردی که طول عمربالایی دارند شود، چرا که طول عمر مورد انتظار از لوله های PEX 50 سال است. با این حال، طولانی ترین گارانتی های ارائه شده توسط هر تولید لوله پلی اتیلن PEX 25 سال است.
•  آرایش  رنگی مناسب برای لوله های آب گرم و سرد . به طور معمول، لوله PEX قرمز برای آب گرم استفاده می شود در حالی که لوله PEX آبی برای آب سرد استفاده می شود.
• کمتر احتمال دارد که لوله های PEX دچار انجماد شوند . موقعیت کلی این است که مواد پلاستیکی PEX کندتر نسبت به لوله های مسی و یا پی وی سی،  دچار انجماد خواهند شد. یک حساب نشان داد که PEX لوله های پر از آب، یخ زده در طول زمان، متورم خواهد شد و پارگی. در مقابل، لوله مس "ریپ" و PVC "خرد".  خانه کارشناس استیو ماکسول در سال 2007 پیشنهاد کرد که PEX لوله های پر از آب می تواند تحمل "پنج یا شش چرخه تعلیق در گرم شدن بدون تقسیم را داشته باشد در حالی که مس اینگونه نیست
• بدون خوردگی. لوله های مس و آهن می تواند نشت خوردگی را تجربه می کند اما PEX این مشکلات را ندارد.
 • فواید زیست محیطی. یک حساب نشان داد که PEX مورد استفاده در گرمایش تابشی برای محیط زیست از انتخاب مسی بهتر بود، اگر چه اشاره کرد که در لوله های فرآورده های نفتی بیشتر بوده است.
• عایق لوله امکان پذیر است. فوم بسته بندی مواد عایق معمولی را می توان به لوله PEX اضافه کرد به نگه داشتن آب گرم گرم و آب سرد سرد، و جلوگیری از انجماد، در صورت لزوم کمک می کند.
• تخریب از نور خورشید. لوله PEX می تواند به صورت مستقیم در معرض نور خورشید